Do tej pory powstały dwie generacje Powerwall, a jak donosi raport Electrek Tesla wystąpiła z wnioskiem o zatwierdzenie nowego modelu Powerwall 3. Znacznie więcej zmian zaszło jednak w stosunku do pozostałych parametrów. Falownik ma teraz więcej portów (zwiększono ich ilość z 4 do 6). Moc wyjściowa w instalacji On-Grid to aż 11,5 kW (poprzednik 5 kW). Zasilanie rezerwowe wynosi teraz 11,5 kW (poprzednik 7 kW w peaku). Sprzęt jest podobnej również znacznie mniejszy od poprzednika i aż o 16% lżejszy (trochę ponad 130 kg).
Kiedy Tesla Powerwall będzie w Polsce?
Między modelami Powerwall 2 oraz Powerwall+ doszło do znacznego powiększenia pojemności banku energii. Teraz nowy model Powerwall 3 oferuje tę samą pojemność co model z „plusem”, czyli 13,5 kWh. Nie trzeba być instalatorem fotowoltaiki ani elektrykiem wysokich napięć, by zobaczyć jak szereg ulepszeń Powerwalla trzeciej generacji. Wszystkie dane możecie znaleźć na tej stronie, na dole strony tam, gdzie jest tabelka z danymi porównacie nowy model ze starszymi, jak Powerwall 2 oraz Powerwall+ (ulepszony model). Póki Tesla Powerwall jest niedostępna, sprawdź nasz ranking innych magazynów energii. A więc może warto kupić Teslę dla zasilania awaryjnego?
Tesla w każdym domu? Nowy model baterii domowych Powerwall 3 już wkrótce
W ten sposób nowy magazyn będzie w stanie obsłużyć jednocześnie większą liczbę bardziej energochłonnych domowych urządzeń. Tylko bowiem, dzięki przekształcaniu domów w rozproszone elektrownie słoneczne, będzie można uniknąć coraz większych problemów związanych z zawodnością sieci energetycznych. Tesla jest jednym z najchętniej wybieranych producentów samochodów elektrycznych, natomiast Model Y jest najczęściej kupowanym samochodem wszelkiego typu. Powerwall to seria przydomowych magazynów energii, które integrują się z już istniejącymi systemami Tesli oraz innych producentów. Nie jest jeszcze znana cena nowego systemu magazynowania energii.
Modele producenta
Przykład Tesli Powerwall pokazuje, że tę cechę można obejść, obniżając c-rate, “spowalniając” działanie magazynu energii. Potwierdza to przykład Tesli Powerwall +, która może działać z wyższą mocą gdy system jej na to pozwoli. Tesla Powerwall 2 – pojemność użyteczna jednej jednostki wynosi 13,5 kWh. Możesz łączyć do trzech Powerwalli, czyli masz wybór 13,5 kWh, 27 kWh albo 40,5 kWh.
- Masa magazynu energii Powerwall 3 wynosi około 130 kg.
- Nowa bateria ma być także w łatwy sposób integrowana z wirtualnymi elektrowniami.
- Mając baterię, która zasilana jest z paneli, nie tracimy nic.
- W Polsce oddając wyprodukowany prąd do sieci energetycznej, można później odzyskać tylko 80% tego co dostarczyliśmy.
Poprzednik model był Puło i wodoodporny, ale teraz model ten spełnia też stanowe normy odnośnie zalań i powodzi. Podobno też parametr określający tę normę do wysokości 61 cm (2 stopy wysokości i naporu wody). Co ciekawe jest też znacznie łatwiejszy w instalacji i tańszy w produkcji. Warto odnotować, że Tesla Powerwall 3 wspiera do 4 urządzeń połączonych w klastrze. Nasza misja to edukacja i inspirowanie Polaków do korzystania z energii słonecznej, jednego z najbardziej obiecujących i ekologicznych źródeł energii dostępnych obecnie na rynku.
Oczywiście zamiast dachówki pv od Tesli można zastosować jakiekolwiek inne moduły fotowoltaiczne, przy czym system nie toleruje bardzo dużych instalacji pv, co może ograniczać jego opłacalność. Najważniejsze, że system nie wymaga dodatkowego inwertera solarnego – Tesla Powerwall + ma to wszystko w środku! W Kalifornii i Kolorado, na Należy kupować złoto bazie systemów magazynowania energii Tesli buduje się elektrownie wirtualne (VPP). Ich uczestnicy mogą generować dla siebie dodatkowy zysk w zamian za okresowe udostępnianie zgromadzonej energii w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania. W zależności od potrzeb domu czy firmy, możemy łączyć szeregowo aż do 10 baterii Powerwall.
Dzięki temu cała Tesla miała w ostatnim kwartale rekordowe przychody na poziomie 25,5 mld dolarów. Wcześniej najlepszy w tym zakresie był ostatni kwartał zeszłego roku, kiedy firma Elona Muska osiągnęła 25,16 mld dolarów przychodów. Na segment „Energy generation and storage” w Tesli oprócz magazynów energii Stephen Cohen-przedsiębiorca z własnego funduszu hedgingowego składa się także produkcja i instalacja systemów fotowoltaicznych. W najnowszym kwartalnym podsumowaniu próżno jednak szukać informacji choćby o solarnych dachówkach, które miały być hitem Tesli. Ten rok będzie rekordowy pod względem sprzedaży magazynów energii produkowanych przez firmę Elona Muska.
To w gruncie rzeczy bardzo dobre rozwiązanie, bo pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za prąd. W Polsce oddając wyprodukowany prąd do sieci energetycznej, można później odzyskać tylko 80% tego co dostarczyliśmy. Mając baterię, która zasilana jest z paneli, nie tracimy nic. Warto jednak mieć na uwadze, że w Polsce w miesiącach jesienno-zimowych produkcja może być za mała, aby polegać tylko na panelach i baterii.
TESLA Powerwall 2 eliminuje to niedopasowanie, dając pełną niezależność oraz pozwalając uniknąć wysokich opłat za energię w szczytowym czasie popołudniowym i wieczornym. Tesla Powerwall świetnie sprawdzi się jako rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Główne zalety to marka i gwarancja, główne wady to w brak opcji poniżej 13,5 kWh przy jednoczesnym zasilaniu tylko na jednej fazie. Kompatybilne inwertery to SMA, Solaredge, Fronius, Enphase, Delta i ABB. Za Teslą stoi Elon Musk, prawdopodobnie najbogatszy i jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Ta marka produkuje najbardziej prestiżowe samochody elektryczne świata.
Zaprezentowany w 2015 roku system fotowoltaiki oraz magazynów czy też banków energii to coś, co mocno zamieszało na rynku. Pierwsza generacja okazała się hitem, mimo iż miała również pomniejsze wady. Jeśli chodzi Buduje własną zautomatyzowany system lepiej niż zakup gotowego o dostępność Powerwalla w Polsce, nie ma on jeszcze oficjalnej dystrybucji w naszym kraju. Firma Tesla nie ujawniła również żadnych planów dotyczących rozpoczęcia sprzedaży swoich magazynów energii w Polsce.
Warto jednak poczekać na jego premierę, ponieważ mimo wysokiej ceny i dużych rozmiarów cechuje się ogromną wydajnością i niezawodnością. Informując o wynikach finansowych za drugi kwartał 2024 roku, Tesla pochwaliła się zrealizowanymi w tym okresie rekordowymi dostawami magazynów energii. Jeśli chcesz być kolegą Elona Muska, to Tesla Powerwall jest dla Ciebie i jest warta tego, żebyś na nią czekał latami, aż się pojawi w Polsce.
Urządzenie może być łączone w spory magazyn, zawierający maksymalnie cztery jednostki, dzięki czemu akumulatory będą w stanie zgromadzić aż 54 kWh. Powerwall 3 został wyposażony w zintegrowany falownik o sprawności sięgającej 97,5%. Poprzednia wersja o nazwie Powerwall+ była wyposażona w baterię o tej samej pojemności użytkowej, jednak przyjmowała inną formę. “Dane z testów sugerują ~79% SOH [czyli 79% pojemności początkowej – przypis redakcji] po 2110 cyklach. (…) według szacunków Tesla Powerwall 2 może mieć 60% SOH po ~3675 cyklach.” W tych okolicznościach Tesla Powerwall ma sens. A raczej miałaby, gdbyby nie fakt, że nie ma w Polsce, a podobny system możesz sobie złożyć już teraz.
Tesla Powerwall robi to porządnie, szczególnie w wersji +. Niestety zarówno NCA, jak i NMC są nieco mniej bezpieczne od LFP. Jeśli powódź zaleje Ci dom, żaden magazyn energii nie będzie nadawać się do użytku. Jeśli wjedziesz w niego wózkiem widłowym, każdy magazyn energii się zapali. I generalnie jeśli Ty nic nie zrobisz tej baterii ogniw, ona też nie powinna nic Ci zrobić.